Choroby oczu mogą powstawać w wyniku zakażeń wirusowych lub bakteryjnych, przewlekłych schorzeń, czy starzenia się organizmu. Jakie są najpowszechniejsze choroby oczu i co warto o nich wiedzieć? Na jakie objawy warto zwrócić szczególną uwagę? Odpowiadamy!
Choroby oczu
Choroby oczu mogą mieć wpływ na jakość życia i prowadzić do problemów z widzeniem. Co warto wiedzieć o najpowszechniejszych chorobach oczu?
Zaćma
Zaćma to postępujące zmętnienie soczewki oka, które prowadzi do pogorszenia ostrości wzroku. Najczęściej jest związana z procesem starzenia się organizmu, ale może również występować w wyniku urazów, chorób ogólnoustrojowych lub jako wada wrodzona. Leczenie zaćmy polega na zabiegu chirurgicznym, podczas którego uszkodzoną soczewkę zastępuje się sztuczną.
Jaskra
Jaskra należy do grupy chorób oczu charakteryzujących się uszkodzeniem nerwu wzrokowego, zwykle spowodowanym przez podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe. Jeśli nie zostanie wykryta i leczona, jaskra może prowadzić do utraty pola widzenia i ostatecznie do ślepoty. Leczenie jaskry obejmuje stosowanie kropli do oczu, leczenie laserowe lub zabiegi chirurgiczne mające na celu obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego.
Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD)
Zwyrodnienie plamki żółtej to choroba siatkówki, która prowadzi do postępującej utraty widzenia centralnego. Najczęściej dotyka osoby po 50. roku życia. Istnieją dwa rodzaje AMD: sucha i mokra. Leczenie suchej postaci jest ograniczone do suplementacji witamin i minerałów, natomiast w przypadku postaci mokrej stosuje się iniekcje leków hamujących wzrost naczyń krwionośnych w siatkówce.
Cukrzycowe uszkodzenie siatkówki (retinopatia cukrzycowa)
Retinopatia cukrzycowa jest chorobą oczu będącą powikłaniem cukrzycy, która może prowadzić do utraty wzroku. Uszkodzenie siatkówki jest spowodowane przez zmiany naczyń krwionośnych w siatkówce. Leczenie obejmuje kontrolę poziomu cukru we krwi, laseroterapię oraz zabiegi chirurgiczne.
Uveitis
Uveitis to zapalenie błony naczyniowej oka, które może prowadzić do zmniejszenia ostrości wzroku, bólu, światłowstrętu oraz zaczerwienienia oczu. Choroba może być wywołana przez infekcje, choroby autoimmunologiczne lub urazy. Leczenie uveitis obejmuje stosowanie kropli do oczu z kortykosteroidami, leki przeciwzapalne oraz antybiotyki w przypadku infekcji bakteryjnej.
Keratokonus (stożek rogówki)
Keratokonus to postępujące i nieregularne wysklepienie rogówki, które prowadzi do pogorszenia ostrości wzroku. Ta choroba oczu zwykle zaczyna się w okresie dojrzewania i może postępować przez kilkanaście lat. Leczenie keratokonusu zależy od stopnia zaawansowania choroby i może obejmować stosowanie sztywnych soczewek kontaktowych, cross-linkingu rogówki, implantacji pierścieni rogówkowych lub przeszczepu rogówki.
Zespół suchego oka
Syndrom suchego oka to przewlekłe schorzenie, które występuje, gdy produkcja łez jest niewystarczająca lub ich jakość jest nieprawidłowa. Objawia się uczuciem suchości, pieczenia, zaczerwienieniem oczu i czasami zaburzeniami widzenia. Leczenie polega na stosowaniu kropli nawilżających, zmianie diety, unikaniu czynników wywołujących objawy oraz leczeniu przyczyn, takich jak choroby autoimmunologiczne.
Zapalenie powiek (blefaritis)
Zapalenie powiek to stan zapalny brzegów powiek, często spowodowany przez infekcje bakteryjne, łojotokowe zmiany skórne lub alergie. Objawia się zaczerwienieniem, łuszczeniem, pieczeniem i uczuciem piasku w oczach. Leczenie obejmuje higienę powiek, stosowanie kropli do oczu z antybiotykami lub kortykosteroidami oraz leczenie ewentualnych schorzeń współistniejących.
Najczęstsze przyczyny chorób oczu
Do najczęstszych przyczyn chorób oczu zaliczamy:
- urazy oczu,
- nieodpowiednie nawilżenie oczu,
- zakażenia bakteryjne,
- zakażenia wirusowe,
- starzenie się organizmu,
- schorzenia przewlekłe,
- długotrwałe patrzenie w ekran,
- nieodpowiednia dieta,
- choroby autoimmunologiczne.
Choroby oczu – najczęstsze objawy
Jakie są najczęstsze objawy chorób oczu? Przede wszystkim jest to:
- zaczerwienienie oczu,
- uczucie piasku w oczach,
- pieczenie oczu,
- zaburzenia widzenia,
- zmniejszenie ostrości wzroku,
- światłowstręt,
- nadmierne lub niedostateczne łzawienie,
- ból oka,
- bóle głowy.
Jak zapobiegać chorobom oczu?
Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą ci zadbać o wzrok i uniknąć chorób oczu:
- Zadbaj o dietę: odżywiaj się zdrowo i zadbaj o dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości witamin (szczególnie A, C i E) i minerałów (zwłaszcza cynku i magnezu).
- Ostrożnie dobieraj kosmetyki: unikaj używania kosmetyków, które podrażniają twoje oczy.
- Chroń oczy przed czynnikami zewnętrznymi: unikaj ekspozycji na pył i smog oraz noś okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV.
- Dbaj o nawilżenie oczu: regularnie stosuj krople nawilżające do oczu.
- Rób przerwy od patrzenia w ekran: jeśli pracujesz przed komputerem, rób regularnie przerwy od patrzenia w ekran.
- Regularnie badaj wzrok u optometrysty: zalecane jest wykonywanie badań przynajmniej raz w roku. Jeśli masz wątpliwości co do swojego wzroku, zawsze skonsultuj się z lekarzem okulistą lub optometrystą. Regularne badania wzroku są kluczem do wczesnego wykrywania i leczenia chorób oczu.